How much is a 10 yard truck of concrete?

According to the NRMCA, a truckload (10 cubic yards) of concrete costs $1,150 to $1,450, depending on various factors such as your geographic location and the company you use. Ten cubic yards is enough to pour a driveway measuring 20 feet by 24 feet.

How much does it cost to pour a 20×30 slab?

Concrete Slab Prices By Size
Slab Size Square Feet Average Cost Installed
15×15 225 $1,388
20×20 400 $2,468
24×24 576 $3,554
20×30 600 $3,702

Is it cheaper to mix your own concrete or have it delivered?

One of the least expensive ways to get concrete is to mix your own. You can buy bags of the mix from a home improvement store. Typically, you only have to add water for it to be ready to pour. … Otherwise, you risk getting a weaker concrete once it cures, which could lead to breaks or crumbles within a couple of years.

How much concrete does a full truck hold?

Concrete trucks weigh an average of 25,000 lbs. by themselves and up to 40,000 lbs. when carrying a full load. Their capacity is around 8 cubic yards, but can be up to 10 cubic yards if fully-loaded.

How much does a 2000 square foot foundation cost?

Foundations vary in design and materials, so costs vary greatly. An average home is about 2,000 square feet and a foundation can cost from $13,000 (including materials, labor and permitting) to more than $40,000 if it’s a basement foundation.

Why is concrete so expensive?

As more areas become industrialized—and as there grows a greater need for durable building materials to withstand severe weather and long-term wear—the demand for concrete has significantly increased. This alone has affected the price of concrete over the years.

How much does a 30×50 concrete slab cost?

The base cost of material for a 30×50 concrete slab is between $2.83 and $5.47 per square foot. The total cost may range from $4,245 to $8,205. However, hiring a contractor may cost between $6 and $8 per square foot, bringing the price range to $9,000 to $12,000. The biggest cost is the material.

How much does a 24×30 concrete slab cost?

A 24×30-foot slab covers 720 square feet. With an average price of $6 per square foot, you may pay about $4,320 for a slab foundation. However, the price can range from $4 to $8 per square foot, resulting in a total cost between $2,880 and $5,760.

How far away can a concrete truck pour?

On average, the farthest distance concrete can be placed using a chute is 18 feet, measured from the truck’s tires to the point of discharge. The wheels of the ready-mix truck must be kept 1 foot away from below-grade walls and 1 foot away from excavations and trenches.

How much concrete do I need for a 10×10 slab?

Regarding this, “how much concrete do i need for a 10×10 slab?”, generally you will need 1.23 cubic yards of premixed concrete for a 10×10 slab at 4 inches thick, at 5 inches thick you will need 1.54 cubic yards of concrete and at 6 inches thick – 1.85 cubic yards of concrete.

How much does a 1000 square foot foundation cost?

The national average cost to build a house foundation ranges from $7,000 to $18,000, with most homeowners paying around $9,502 for a 1,000 sq.

Concrete Foundation Cost per Square Foot.
Size Average Costs (Installed)
800 sq.ft. $4,000 – $20,000
1,000 sq.ft. $5,000 – $25,000
1,500 sq.ft. $7,500 – $37,500
Sep 2, 2021

What is a fair price for concrete work?

The national average cost of a concrete slab is $6.60 per square foot for materials and labor. Most homeowners can expect to pay between $4.34 and $7.73 per square foot for concrete installation.

How many square feet is a yard of concrete 6 inches thick?

54 square feet
One Cubic Yard of Concrete: 4-inches thick – covers 81 square feet. 5-inches thick – covers 65 square feet. 6-inches thick – covers 54 square feet.

How many 80lb bags of concrete make a yard?

45 bag
One 80lbs bag of Quikrete Concrete Mix will yield approximately . 60 cu ft. So it will take 45 bag to equal one cubic yard of concrete.

How many bags of concrete do I need for a 10×8 slab?

Regarding this, “how many bags of concrete do I need for a 10×8 slab at 4 inch thick?”, its depend on thickness of slab, at 4 inches thick, generally you will need approximately either 58 bags of 60lb or 45 bags of 80lb (0.98 cubic yards or 26.4 cubic feet or 0.748 m3) of premixed concrete for a 10×8 slab.

How much does 4 yards of concrete cost?

Each cubic yard of concrete costs $119 to $147 per cubic yard delivered.

Short-Load Concrete Prices.
Cubic Yards Mixing On-site Fees
4 – 4.75 $80
3 – 3.75 $90
2 – 2.75 $100
1 – 1.75 $110

What is the cost of 1 yard of concrete?

Concrete costs an average of $117 per cubic yard, with a typical range between $104 and $144 per cubic yard. Concrete costs an average of $117 per cubic yard, with a typical range between $104 and $144 per cubic yard.

How much cement do I need for a 12×12 slab?

Regarding this, “how many bags of concrete do I need for a 12×12 slab?”, at 4 inches thick, generally you will need approximately either 104 bags of 60lb or 80 bags of 80lb of premixed concrete for a 12×12 slab, at 5 inches thick slab, either 131 bags of 60lb or 100 bags of 80lb premixed concrete are required, while at …